Montax imposer – software pro archovou montáž

Paleta Umístění stran na archy

Umístění stran na archyPaletu lze zobrazit pouze v Rozšířeném režimu.

Slouží v případě vyřazení stran na více druhů montáží. Na paletě je pouze ovládací prvek pro zapnutí automatického přiřazení stran a prvek pro nastavení maximálního počtu archů montáže. Ostatní prvky jsou pouze informační a navigační (přepnutí na předchozí a následující montáž).

V případě automatického přiřazení stran se týká označení stran k montáži na paletě Strany k montáži všech montáží, ne pouze aktuální montáže – rozdělení stran na jednotlivé montáže je automatické a je řízeno touto paletou, resp. nastavením maximálního počtu archů montáže.

Například lze v první montáži samostatně vyřadit obal brožury, v další montáži vnitřek brožury na „křížový lom“ a v poslední montáži zbytek vnitřku „na obrátku“. Toho docílíme tak, že v první montáži zvolíme z předvoleb typ „booklet“ (nebo jej načteme ze šablony včetně parametrů – okrajů, křížků apod.) a omezíme počet archů na 1. Ve druhé montáži zvolíme „křížový lom“. Pokud vyjde obsazení archů podle našich představ (závisí na počtu stran k montáži), jsme hotovi. Pokud vyjde např. příliš mnoho prázdných pozic a budeme chtít vyřadit část stran na půlarch, otočku apod., omezíme počet archů této montáže (nastavíme jej o 1 menší než vyjde bez omezení) a přidáme další montáž. Na té zvolíme požadovaný typ vyřazení (např. otočku) a montáže jsou hotovy.

Stejného efektu lze docílit také při vypnutí automatického přiřazení ručním přiřazením stran na jednotlivé montáže (první a poslední strany na první montáž, vnitřku na druhou montáž, zbylých stran na poslední montáž). Je to však pracnější a hlavně náchylnější na chyby – zejména při určení stran, které budou na poslední montáži (obrátce).